Verdiğiniz Kiloları Asla Geri Almayın!

kilo-vermekKilo almış olduğunuz zamanlarda hemen yine suçu metabolizmanıza atıyor ve yavaş çalıştığını düşünürsünüz her zaman. Ayrıca çevre de görmüş olduğunuz ince kadınların yine metabolizmalarının sizinkinden daha yüksek hızda çalıştığını sanmaktasınız. Kilo almanızın en önemli suçlarından bir tanesi diye sandığınız metabolizma hız oranınızı değiştirebilmeniz açısından istediğiniz seviyelerde tutmak için her şey sizde bitiyor aslında.

Büyük Problemler

İnce kişiler gerçekten de çok daha hızlı bir çeşit metabolizmaya mı sahipler? Gerçeğe bakarsak yavaş metabolizmaya sahip olan insanların kilo almaya oldukça meyilli oldukları kuşku olmaz bir gerçektir. Fakat yapılan araştırmalara göre de kilolu olan bireylerin metabolişzma hız seviyeleri ince olan insanların kine oran ile çok daha hızlı. Bunun sebebi vücut demek çok daha yüksek oranda kalori harcamakta olan vücut demektir.

Yapılan egzersizlerin metabolizmayı saatler boyunca hızlı oranda tutabildiği ve yine egzersizden sonra da veya önce de yediklerinizin, depolanmış olan çeşitli yağlara oran ile çokj daha çabucak yakılabileceği gerçek mi? Yapmış olduğunuz egzersizlerin türlerine ve şiddetlerine göre de vücudunuzdan sonra 2 ila 12 saat arasında yine çok daha hızlı çalışabilmeyi de sürdürmektedir. Bunlara ek olarak vücudunuzun kas yapısı ne kadar yükselirse kas yapınız yine o kadar hızlı çalışmaktadır. Bunun sebebi kas dokusu yağ dokularından daha çok enerji harcamaktadır. Hareketsiz olduğunuz durumlarda yine veya uykuda kaldığınız durumlarda dahi.

Enerji Nasıl Yakılır?

3 şekilde kalorilerinizi yakabilirsiniz yani enerjilerinizi harcama olanağına sahip olursunuz. İlk yöntem vücudunuzun çeşitli hareketsizlerden korumaktır.  Vücudunuzun hareketsiz olduğunuz zamanki metabolik hızı önemlidir. Bu, vücudunuz dinleniyorken harcamış olduğu enerji oranı anlamını taşımaktadır. Yani nefes alabilmek, kalp atışları gibi yine vücut fonksiyonlarını da harcamaktan çok daha iyi olmaktadır. Bir diğeri de thermogenesis ismi verilmekte olan bir çeşit enerji yöntemidir. Yine bu enerji vücut sıcaklıklarını ayarlıyor, stres ile baş etme konusunda sindirimde kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak yine fiziksel olarak da enerji gelmektedir. Gün içerisinde hareketleriniz ve yine egzersizler ile yakılmakta olan enerji günlük olarak enerjinizin büyük kısmı %60 ila %75 arasında olan enerji kısmı vücudunuzun hareketsiz olduğu zamanki metabolizması tarafınca yakılmaktadır. Daha da iyi olanı ise bu hareket edilmediği zamanki hızınızı ve gün içerisinde hiçbir şey yapmadan harcanmakta olan enerjiyi yükseltmenin de yolları bulunmakta.

Metabolizmayı Neler Etkiliyor?

Aslar: Kas kütleniz her ne kadar yüksek olursa vücudunuz yine hareketsiz olduğu o zaman o kadar kalori yakar bunun sebebi kaslar hareket etmiyorken de enerji yakarlar.

Yaş: Vücudun metabolik hızı yaşınızın yükselmesi beraberinde azalır.

Mevsimler: Soğuk iklim metabolizma hızını yükseltir. Bunun sebebi vücut kendisini ısıtabilme açısından daha çok enerjiye ihtiyaç duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir