Diyetler Neden Hep Yarım Kalıyor?

Diyet yapıyorken motivasyonun en fazla olduğu zamanlar yine ilk haftalardır ki bu oldukça önemli. Eğer ki diyete başlıyorken insan, ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceği çeşitli zorlukları tam olarak kavrayamaz ise geçen her vakit motivasyonu daha da azalmaktadır ve en sonunda da yine diyeti yarım bırakabilir.  Diyete başlıyorken her şey çok güzel gözükebilmektedir. Yine bu motivasyonun en fazla olduğu zamanlar da diyetin ilk zamanlarıdır. İlk haftalar su kaybı ve metabolizmanın son derece az olduğu ve kaloriye ve yeni beslenme şekillerine oldukça hızlı cevabı nedeniyle iyi bir şekilde kilo vermektedir.

İlk hafta 2 ila 4 kilo kadar kayıp olan yaş, egzersiz oranları ve yine vücut cüssesine göre de değişim göstermekte olan oranlarda olabilmektedir. Eğer ki insanlara ileri zamanlarda karşılaşacakları çeşitli zorluklar en başından anlatılamazsa yine ilerleyen zamanlarda her daim insanların motivasyonu azalabilmektedir ve yine diyet oldukça yarım kalabilir.

İlk Hafta Kilonuz Hızlı Azalır Sonra Yavaşlar

İlk hafta kilo verme hızınız aylarca devam etmemektedir. Beslenme programınızı hazırlamadan önce de yine bireylerin normal tüketme oranları, tüketilmekte olan gıdalar ve yine bunların oranları, yemeklerin pişirilme biçimleri, yemekleri tüketme vakitleri gibi çeşitli detaylar ile beraber olarak günlük alınmakta olan kalori ile ve yine bu kalorinin karbonhidrat, yağ ve protein miktarları da sorgulanmaktadır.

Daha sonralarda ise yine günlük kaloriden ortalama olarak 900 – 1000 kalori kadar eksilterek kişiye daha yeni beslenme listesi sunulmaktadır. Her gün ise yine 1000 kalori kadar eksik beslenmeniz, haftada 7000 kalori kadar eksik beslenmeniz manasına geliyor. Ayrıca diyeti yapan birey normal anlamda 1 kg yağ kaybetmektedir. Fakat suyu daha az içmekte olan bir kişi ilk haftalar suyu daha iyi bir şekilde içerse ve yine günlük diyetlerinde ara öğün sistemlerine yeni geçmiş ise, spor yapıyorken yürüyüş de eklemiş ise vermiş olduğu ,lk hafta kilosu yine 4 kg kiloya kadar düşme gösterebilmektedir.

Yine diyete başlandıktan 2 – 3 hafta sonra metabolizmanız yavaşlayabilmektedir. Vücudunuz hayatta kalmayı çok sevmektedir. Kesilen her bir dokunun tekrar iyileşebilmesi, virüsler ile savaş vermesi, yine sıcak havalar da ter oranını arttırarak hareketlerin oldukça düşürülmesi gibi günde karşılaşabildiğimiz çeşitli deneyimler vücudumuzu harika bir makine olduğunun kanıtıdır. Yine bu makine her gün 2 bin kalori vermekteyken birden bu kaloriyi 1.500 oranına indirmek vücudun sistemlerinde tasarruf edebilmesi ve yine metabolizmayı yavaşlatabilmesi manasını taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir